Nici tapicerskie

W branży meblowej czy tez tapicerskiej używa się wysokiej jakości tkanin oraz odpowiednio dobranych kolorystycznie nici. Nici odpowiadają za wytrzymałość końcowego produktu. Wybierając je pamiętajmy że są nici różnego rodzaju i przeznaczenia. Na rynku dostępne są nici techniczne, nici maszynowe, nici do wykonywania zdobień i wiele innych.

Czym jest w ogóle nić ?

Nić jest splotem jednego lub kilku włókien syntetycznych lub naturalnych. Najczęściej przędza skręcana jest z włókien krótkich lub włókien ciągłych. Proces skręcania zapewnia odpowiedni skręt nici oraz kierunek skrętu. Wpływa to na wytrzymałość powstałej nici.

Skręt nici to nic innego jak określona ilość zwojów włókna na wyznaczonej jednostce długości. Im ciaśniejszy skręt tym nić bardziej się plącze. Z kolei im skręt nici luźniejszy tym mniejsza elastyczność oraz wytrzymałość nici.

Kierunek skrętu nici który może być lewostronny – S lub prawostronny – Z. Jest to parametr który wpływa na wytrzymałość nici oraz jakość w trakcie szycia. Nici prawoskrętne maja tendencje do rozwarstwiania się natomiast nici lewoskrętne chętnie używane są do szycia na ciężkim sprzęcie oraz prac fabrycznych. Na jakość nici wpływa także składowa oraz kord. Nici skręcane są z sobą podwójnie, potrójnie i poczwórnie a te z kolei skręcane są w kord cztero, sześcio i dziewięciokrotny. Wpływa to oczywiście na rozmiar nici oraz ich wytrzymałość.

Rodzaje nici

Poniżej przedstawimy rodzaje nici oraz ich podział ze względu na budowę a także najważniejsze cechy jakie powinna posiadać dobrej jakości nić.

Podział ze względu na surowiec.

Nici naturalne wykonane są z surowców naturalnych z których najpopularniejsza jest bawełna. W tapicerstwie stosowane śa do szycia najwyższej jakości mebli czy tez tapicerki.

Nici syntetyczne wykonywane są z włókien syntetycznych o podwyższonej wytrzymałości. Odporne są na tarcie i działanie czynników chemicznych. Odporne są też na zawilgocenia a tym samym na pleśnienie oraz rozwój bakterii.

Podział ze względu na budowę.

Nici z pojedynczego włókna to nici o jednolitej budowie, niewielkiej sprężystości i wysokiej chropowatości wierzchniej. Posiadają włókna o odpowiedniej grubości na całej długości nici. Stosowane są przeważnie przy podszyciach i w tapicerstwie meblowym.

Nici z wielu włókien – gładkie to nici powstające z wielu włókien najczęściej np. poliestrowych. Są to nici niezwykle odporne na ścieranie czy zrywanie.

Nici z teksturą używane najczęściej do podszyć czy przyszywania guzików. Wykonane są z włókien poliestrowych. Są to nici grube z tendencją do zahaczania się.

Nici odcinkowe wykonane są z włókien ciętych, bardzo mocno splątanych ze sobą. Jest to bardzo popularny rodzaj nici i chyba najczęściej stosowany w tapicerstwie. Dostępne są na rynku w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej i oczywiście wielu rozmiarach.

Nici rdzeniowe składające się z poliestrowego rdzenia który posiada osłonę z włókien ciętych. Nici te są niezwykle elastyczne oraz wytrzymałe. Stosuje się je najczęściej do maszyn szybkobieżnych.

Cechy nici.

  • Wilgotność – ilość wilgoci wchłanianej przez nić
  • Wykurcz – parametr ten określa długość o jaką skróciła się nić podczas działania termicznego czyli np. prasowania.
  • Sprężystość – jest to możliwość powrócenia nici do stanu przed rozciągnięciem.
  • Wydłużenie zrywające – jest to długość wydłużenia nici do momentu jej zerwania.
  • Wytrzymałość właściwa – określa siłę z jaką trzeba działać na nić do momentu jej zerwania. Uwzględnia się tutaj grubość przędzy.
  • Wytrzymałość na zrywanie – określenie siły z jaką trzeba działać na nić do momentu jej zerwania. Parametr ten liczy się w gramach lub kilogramach.

Podsumowując. Idealne nici powinny charakteryzować się:  gładką powierzchnią, dobrą sprężystością, odpornością na działanie środków chemicznych i odpowiednią kurczliwością.