Panele tapicerowane są bardzo ciekawą opcją która daje bardzo szeroką możliwość aranżacji wnętrza. Tak naprawdę kształt, rozmiar, wygląd zewnętrzny to indywidualna sprawa osoby która robi projekt wnętrza. Ich niezwykła łatwość wykonania sprawia iż sami w domowych warunkach możemy takie panele wykonać. W tym artykule pokażemy jak wykonać panele gładkie. Przy czym należy zaznaczyć iż sama powierzchnia nie musi być gładka. Możemy uruchomić naszą wyobraźnie i na powierzchni tworzyć różnego rodzaju efekty. Możemy na przykład wyszyć ciekawe wzory na tkaninie którą pokryty będzie panel. Możemy ja przepikować guzikami. Możemy zrobić wiele różnych rzeczy które przyjdą nam do głowy. Zatem zaczynajmy.

 

Jaka tkanina na panele tapicerowane ?

Tutaj tak naprawdę mamy totalną dowolność. Musimy tylko uruchomić naszą wyobraźnie oraz nasza kreatywność. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele tkanin od plecionek poprzez szenile czy plusze do dosyć popularnych tkanin velvetovych. Każda z tych grup tkanin prezentuje się w inny sposób ma inna powierzchnie oraz sprawia zupełnie różne doznania przy dotyku tej tkaniny. Dodatkowo w przypadku tkanin velvetowych zwrócić należy uwagę iż są to tkaniny cieniujące ( potrafią zmieniać odcień w zależności od oświetlenia czy też kąta z jakiego oglądający spogląda na tkaninę) co może być zarówno ich wadą jak i zaleta. 

Jak zrobić panele tapicerowane ?

Pierwsza rzecz jaką musimy wykonać to oczywiście projekt w którym przede wszystkim musimy określić wymiary naszych paneli, ich kształt oraz tkaninę jakiej użyjemy. Następnie musimy określić jaką grubość gąbki zdecydowaliśmy się wybrać do naszych paneli. Możemy też stworzyć panele o rożnych grubościach (np. jedne na gąbce tapicerskiej grubości 3 cm, drugi na piance tapicerskiej 5 cm), kształtach oraz wzorach.

Zacznijmy zatem nasza prace i wykonajmy nasz pierwszy panel tapicerowany.

1, Materiały które będą potrzebne do wykonania panela

  • Podkład czyli to na czym stworzymy nasz panel. Może to być płyta wiórowa, płyta osb, płyta MDF, płyta HDF. My polecamy wykorzystać płytę wiórową. Jest to dosyć tani i trwały produkt. Grubość płyty minimum 10 mm co zapewni iż panel będzie mocny i nie będzie się odkształcał. Płytę docinamy na wymiar który mamy w naszym projekcie. Jeśli panel będzie wpasowywany w zabudowę musimy pamiętać o tolerancji wymiarów i uwzględnić przy docinaniu płyty grubość naszej tkaniny oraz podkładu. W naszym projekcie użyliśmy płyty wiórowej o grubości 18 mm
  • Tkanina. Tkanina jest kwestią indywidualna. Zwróćmy tylko uwagę aby to był produkt dobry jakościowo co zaoszczędzi nam problemów z trwałością tkaniny w trakcie jej użytkowania. W naszym projekcie użyjemy tkaniny Loca numer 35.
  • Pianka tapicerska. W projekcie możemy spokojnie użyć pianki T18. Jeśli podobny panel będzie wykorzystany na siedzisko (np. w garderobie) to sugerujemy użyć pianki meblowej minimum T25. W naszym projekcie użyliśmy Pianki tapicerskiej T25 o grubości 3 cm.
  • Owata. Jest to podkład pod tkaninę. Owata sprawia iż dotykając powierzchni tkaniny uzyskujemy przyjemny miękki efekt. Dodatkowo owata pomaga naciągać tkaninę na gąbkę a najważniejsza jej cech jest to iż „wypycha” nam tkaninę likwidując wszelkie nierówności.
  • Zszywacz tapicerski. Potrzebny będzie nam do przymocowania naszych materiałów do płyty. Bez problemu zrobimy to ręcznym zszywaczem a zdecydowanie szybciej narzędziem pneumatycznym.
  • Klej tapicerski. Klej potrzeby będzie nam do przyklejenia gąbki do naszej płyty. Możemy również przykleić owatę do gąbki choć tu wystarczy ja nałożyć i przytakerować od spodu do płyty. W naszym projekcie użyliśmy kleju tapicer spray. Jest to świetny klej kontaktowy który błyskawicznie wiąże za sobą klejone powierzchnie. Niezwykle precyzyjnie i szybko się go nakłada.
  • Flizelina która posłuży jako materiał wykończeniowy.

2, Na początku tak jak wspomnieliśmy docinamy płytę na wymiar który mamy w naszym projekcie a następnie piankę tapicerską.

Płytę którą wykorzystamy jako podkład naszego panela docinamy na wymiar. Następnie płytę tą kładziemy na naszą piankę i odrysowujemy jej kształt następnie wycinamy nożyczkami bądź w przypadku grubszych pianek nożykiem tapicerskim lub po prostu ostrym nożem.. Opcja numer dwa to przyklejenie gąbki z naddatkiem na płytę i docięcie jej używając płyty jako szablonu. Pamiętajmy żeby operacje docinania gąbki przeprowadzić starannie gdyż niestaranne docięcie pianki tapicerskiej może mieć wpływ na końcowy efekt wizualny naszego panela.

Mając już docięte oba elementy. Łączymy je za pomocą kleju tapicerskiego.

3, Owata

Gdy już połączymy elementy naszego panela następnym krokiem będzie położenie i przymocowanie podkładu czyli owaty. W naszym projekcje użyliśmy owaty o grubości 1,5 cm. Pamiętajmy aby przy docinaniu owaty pamiętać o odpowiednim zapasie. Tak zwanym zakładzie.

Owatę przymocowujemy od spodu zszywkami.

4, Tkanina

Mając tak przygotowaną bazę sięgamy po nasza tkaninę. Na początek zdejmujemy wymiary z panela używając do tego celu centymetra. Pamiętajmy o odpowiednim zakładzie od spodu który umożliwi nam bezproblemowe przymocowanie go za pomocą zszywek do naszej płyty.

A tak zaprezentuje się spód naszego panela po naciągnięciu i przymocowaniu tkaniny.

Podczas mocowania tkaniny dobrze jest ułożyć dociętą tkaninę na blacie naszego stołu. Na tkaninie obiciowej położyć nasz panel i założyć z każdej strony materiał tapicerski sprawdzając tym samym czy mamy jego odpowiednią ilość z każdej strony naszego panela. Następnie dobrze jest przyłapać sobie na jednym z krótszych brzegów zszywka tkaninę i obrócić nasz panel na drugi brzeg. Na drugim krótszym końcu naszego panela naciągamy wstępnie naszą tkaninę tapicerska i mocujemy zszywką. Kolejnym krokiem jest obrócenia panela w nasza stronę jednym z dłuższych brzegów i przyłapanie wstępnie tkaniny np, na trzy zszywki z po długości co przytrzyma nam tkaninę na miejscu i ułatwi naciąganie. Następnie odwracamy do nas przeciwny bok i naciągamy tkaninę wygładzając brzegi ręką i formując równy kształt brzegu. Tą czynność wykonujemy stopniowo. Zaczynając od środka ku brzegom panela. Naciągamy materiał wyrównujemy dłonią brzeg i mocujemy zszywkami do płyty. Dobrze jest to robić krok po kroku np, naciągnąć, wygładzić i przymocować np trzema zszywkami. i kolejny krok tak aż do końca. Nie naciągajmy i mocujmy odcinków tak długich jak się da. Wydaje się że przyspieszy to prace ale jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykonywać to małymi kroczkami co ustrzeże nas od nierówności i finalnie dosyć nie ładnemu efektowi końcowemu. Po finalnym przymocowaniu tkaniny z jednej strony. Obracamy nasz panel i zdejmujemy jedna ze zszywek pomocniczych które wcześniej założyliśmy. Następnie powtarzamy czynności które przed chwilą wykonywaliśmy na przeciwległej stronie. Pamiętajmy że narożniki na razie pozostawiamy wolne. Po przymocowaniu tkaniny tapicerskiej na dłuższych brzegach czynności powtarzamy na krótszych brzegach panela. Mając już wszystkie boki zrobione przechodzimy do narożników. Narożniki naciągamy podobnie jak tkaninę na bokach zakładając odpowiednio materiał pod spodem. Tutaj nie ma za bardzo określonej techniki. Wszystko zależy od grubości i elastyczności tkaniny jaka tapicerujemy nasz panel. Musimy „wykombinować” odpowiednia technikę która zapewni odpowiednio dobre ułożenie tkaniny i estetyczne wykończenie naszego narożnika.

5, Flizelina

Na koniec spod naszego panela przykrywamy flizelina. Nie jest to konieczna opcja zwłaszcza jeśli nasz panel montować będziemy na ścianie. Jest to bardziej walor estetyczny niż użytkowy.

6, Efekt koncowy

7, Mocowanie.

Wykonane przez nas panele możemy przymocować na kilka sposobów. Za pomocą rzepów, kleju, wkrętów jeśli będą mocowane na jakimś dodatkowym podkładzie lub przy pomocy specjalnych uchwytów.

I tym sposobem dobrnęliśmy do końca naszego dzieła którego produktem końcowym jest nasz tapicerowany panel. Jak widzimy nie ma tu nic skomplikowanego a całość można bardziej potraktować jako ciekawe doświadczenie a nie coś ciężkiego i skomplikowanego do wykonania.