Odnawianie mebli to coraz popularniejsza forma „zmiany umeblowania” w naszych domach. Dzięki np. zmianie tapicerki na naszej ulubionej sofie czy fotelu zyskujemy nowy meble a przede wszystkim oryginalny, niepowtarzalny i niespotykany w sklepach meblowych. Dlaczego decydujemy się na takie rozwiązania ?

Meble z historią.

Każdy meble użytkowany przez długie lata nabiera swojej historii. Niemal każdy z nas odziedziczył coś takiego po swoich rodzicach czy też dziadkach. Przepiękne meble z duszą i charakterem. Nieraz ręcznie wykonane, zdobione z wypieszczonymi najmniejszymi detalami. Obecne meble często nie mogą w ogóle równać się takim pięknem jak meble z przed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Są one po prostu masowo i seryjnie produkowane, spotykane w większości domów, mało oryginalne, pospolite.

Warto zatem odnowić nasze stare meble. Możemy tą prace zlecić fachowcowi lub wykonać samemu co oczywiście polecamy ponieważ będzie to dla nas ciekawe doświadczenie i mnóstwo satysfakcji z dobrze wykonanej pracy a nagroda będzie piękny, niepowtarzalny i oryginalny mebel w naszym domu.

Wybierzmy odpowiednie bejce, lakiery, materiały obiciowe i zaczynamy.

Nowe życie, nowe tkaniny obiciowe, nowe kolory.

Urządzanie mieszkania tak odnowionymi meblami daje mnóstwo możliwości aranżacji. Jeśli jeszcze wykonujemy takie renowacje sami to możemy wyszukać na rynku wiele kultowych mebli z epoki jak choćby słynne fotele skoczki czy też fotele 366.  Odnawiamy elementy drewniane i tapicerowane. Na rynku mamy dostępną ogromną ilość tkanin obiciowych których kolory i faktury dopasujemy do każdego mebla i wnętrza. Możemy dobierać oryginalne i awangardowe kolory. Nie bójmy się popuścić wodze fantazji gdyż często jest tak iż wydaje nam się że nasz pomysł jest abstrakcyjny a może zbyt odważny. Ale idźmy za naszym wewnętrznym głosem bo właśnie takie pomysły przynoszą niesamowicie ciekawe i oryginalne efekty. Prócz materiałów i budżetu jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Tkaniny obiciowe i inne materiały. Co wybrać do renowacji ?

Do mebla który z pozoru wydaje się być po prostu zwyczajny warto zastosować przy jego renowacji nowoczesne techniki czy też materiały które są dostępne obecnie na rynku. Dzięki tym zabiegom dostanie nowe życie na długie lata.  Dlatego też zwłaszcza jeśli odnawiamy meble tapicerowane to warto do nich stosować odpowiednie, wytrzymałe i dopasowane tkaniny. Na każdym niemal kroku doradzamy wybór tkanin zmywalnych które są bardzo łatwe w utrzymaniu. Pamiętajmy że zmieniają materiał obiciowy ważne jest aby go odpowiednio dopasować czyli przyciąć a także odpowiednio ułożyć na meblu i przytwierdzić zszywkami. Meble i elementy drewniane wymagają użycia odpowiednich preparatów np. rozpuszczalników, lakierów, bejcy, wosku, oleju. W przypadku mebli wiekowych kiedy do ich renowacji używamy preparatów chemicznych warto sprawdzić gdzieś w niezbyt widocznym miejscu jak nasze leciwe już drewno zareaguje na dany preparat. Taka przezorność pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek a w szczególności zniszczenia naszych cennych mebli.