Czym jest poliester ? Fakty i mity.

Tkaniny wykonane z poliestru  są najpopularniejszymi materiałami dostępnymi na rynku i jest dosyć często wykorzystywany. Z tą tkaniną związane jest sporo mitów które w poniższym artykule postaramy się nieco rozwiać. A więc zaczynamy.

Czym jest zatem poliester ?

Jest to tak zwana grupa polimerów zawierających wiązania estrowe. Nie zagłębiając się w szczegóły techniczne po prostu można powiedzieć że poliester jest tkaniną syntetyczną czyli taką która nie występuje naturalnie w przyrodzie. Poliester jest dziełem chemików i stosunkowo nowym tworem. Powstał w latach trzydziestych XX wieku.  Po wielu próbach dwójka brytyjskich chemików opatentowała ten materiał. Był to rok 1941.

Patrząc na powyższą datę możemy śmiało stwierdzić iż poliester jest stosunkowo młodą tkaniną ale już zdążył podbić światowy rynek tekstylny. Na pewno nie stało by się tak gdyby nie wspaniałe właściwości poliestru. Najważniejsza zaletą tej tkaniny jest jej niezwykła wytrzymałość i odporność na zniszczenia. Jest bardzo odporna na rozciąganie czy też zadrapania. Co na przykład w przypadku tapicerowania tą tkanina mebli które są codziennie użytkowane w naszych domach, biurach czy też miejscach użyteczności publicznej jest niezwykle ważnym atutem. Kolejną bardzo pożądaną cechą tej tkaniny jest bardzo łatwe utrzymanie jej w czystości co nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest naprawdę łatwa w utrzymaniu i nie łatwo ją zabrudzić.

Trochę o produkcji poliestru i ekologi.

Aby powstał poliester potrzebna jest  wyważona mieszanka kwasów, alkoholi i estrów. Oczywiście w zależności od proporcji powstają różne odmiany poliestru.  Przeprowadzając syntezę składników poliestrowi nadaje się formę płatków. Następnie płatki te topi się i z zastygających strumyków pozyskuje się włókna. W kolejnym kroku nadaje się włóknom pożądaną formę. Odpowiednio modyfikując ten proces możemy stworzyć połyskujące włókna jedwabiu czy też włochate tkaniny.

O produkcji już było. Zatem teraz trochę o ekologi.

Jeśli do produkcji poliestru potrzeba sztucznych składników to można się również zapytać czy sam proces wytwarzania tej tkaniny jest  bezpieczny dla środowiska.

Na pewno należy wziąć pod uwagę że przy jego produkcji wydzielają się szkodliwe opary. Jednak kładąc na szali plusy i minusy tej technologi plusów jest jednak dużo więcej. Między innymi to że możemy wytwarzać materiały skóro podobne, eko skóry. Dzięki czemu możemy produkować meble nie zabijając zwierząt gdyż eko skóra jest materiałem idealnie zastępującym skórę naturalną. No i najważniejsza rzecz czyli to iż poliester można wyprodukować z recyklingu. Czyli starych nie chcianych już ubrań czy też butelek. Pozwala to dbać o nasze środowisko.

Zalety i wady poliestru.

Jak już powyżej wspominaliśmy poliester jest niezwykle wszechstronnym materiałem. Do tego bardzo ekologicznym. Materiał ten jest bardzo wytrzymały. Generalnie bardziej wytrzymały od tkanin naturalnych co czyni go niezwykle przydatną tkaniną w warunkach domowych a zwłaszcza tam gdzie znajdują się dzieci czy też zwierzęta. W zasadzie nie uszkadzając tej tkaniny w mechaniczny sposób możemy być spokojni o jej codzienne użytkowanie na naszych meblach i nie tylko meblach. Jeśli chodzi o pielęgnacje poliestru to jest to tkanina bardzo łatwa w utrzymaniu. Coraz popularniejsze są tkaniny z tak zwanymi powłokami które nie pozwalają płynom wsiąkać w strukturę tkaniny i dają się bardzo łatwo usunąć z jej powierzchni. Dla przykładu możemy podać skórę naturalną która jest materiałem trwałym, eleganckim i niezwykle użytecznym ale wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wracając jednak do poliestru i jego zastosowań tym razem w przemyśle odzieżowym w którym jest również niezwykle popularny. A to dlatego iż ubrania wykonane z tej tkaniny są trwałe, użyteczne, można je bez problemu prać w pralce bez obawy o utratę koloru czy też mechacenie się. Tkanina ta dosyć szybko schnie gdyż posiada niską chłonność wody do tego jest tania no i nie interesują się nią mole czy też wszelkiego rodzaju pleśnie.

No to teraz trochę o wadach.

Jak każdy przedmiot tak i poliester ma swoje wady i zalety. Wadą jest miedzy innymi brak przewiewności tej tkaniny. Zatem nie jest to zbytnio polecana tkanina na ubrania które nosimy w trakcie np lata.  czy też chociażby uprawiając sport. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się tkaniny naturalne. Podobnie jest na meblach. W czasie wysokich temperatur poliester zdecydowanie przegra chociażby ze skórą naturalną.

Kończąc temat poliestru odpowiemy na ostatnie lecz jednak bardzo częste pytanie o rozciągliwość poliestru. A zatem odpowiadamy

Poliester nie rozciąga się ani nie kurczy się.