Tkaniny obiciowe pokrywające nasze meble narażone są podczas codziennej eksploatacji na wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne co prowadzi do ich naturalnego zużycia. Poniżej prezentujemy kilka porad jak najdłużej utrzymać nasze tkaniny w świetnym stanie

Zabrudzenia powinny być usunięte w odpowiedni sposób i w miarę szybko.

Plamy, okruchy, ślady po sosach, ketchupie to dosyć częste zjawiska które mogą pojawić się na naszych tapicerowanych meblach a mogą być one dość intensywnie spotykane jeśli mamy dzieci. Pamiętajmy o tym że wszelkiego typu plamy najlepiej jest usuwać od razu i nie pozwalać im zaschnąć gdyż później taka scalona z tkanina plama może być naprawdę trudna do usunięcia.

Pamiętajmy również aby w miarę możliwości nie używać agresywnych środków chemicznych gdyż mogą one spowodować odbarwienie naszej tkaniny lub wręcz jej uszkodzenie.

Jeśli posiadacie Państwo na swoich meblach tkaniny zmywalne no to sprawa jest już zupełnie prosta gdyż świerze plamy czy też rozlane płyny są bardzo proste du usunięcia. Z reguły wystarczy papierowy ręcznik który przykładamy na plamę i czekamy aż rozlana ciecz po prostu wsiąknie w papier.

Usuwanie plam z takich tkanin i w tak łatwy sposób jest możliwe dzięki temu iż tkanina taka pokryta jest specjalna powierzchnią która zapobiega wchłanianiu płynów w strukturę materiału co sprawia że stają się one łatwiejsze do usunięcia a sama tkanina bardziej odporna na wszelkiego rodzaju plamy czy zabrudzenia.

Pamiętaj o odkurzaniu mebla.

Jest to czynność która powinniśmy wpisać w nasz harmonogram cyklicznych zadań, oczywiście rozłożoną odpowiednio w czasie. Podczas odkurzania używajmy odpowiedniej końcówki która pozwoli dotrzeć w zakamarki mebla  a także nie uszkodzi samej tkaniny obiciowej. Odkurzanie zapobiegnie szarzeniu tkaniny od kurzu a także w przypadku niektórych tkanin takich jak na przykład floki sprawi iż włókna które wywieramy codzienny nacisk odzyskają swoja miękkość i sprężystość.

Obracaj poduszki. Nie siedź w tym samym miejscu.

Jeśli mebel nie jest jednolity tj. ma na przykład poduszki które nie śą integralna częścią mebla to mamy możliwość ich obracania. Po co nam taki zabieg ?? A choć by po to iż podczas normalnego użytkowania z biegiem czasu ich powierzchnia zacznie się różnić. Np. Kiedy siadamy na kanapę i opieramy się to powierzchnia z jaką będziemy mieli kontakt będzie to w większości dół i środek poduszki. Góra będzie miejscem najmniej lub wręcz w ogóle kontaktowym. Co oczywiście sprawi iż po pewnym czasie te miejsca zaczną się od siebie po prostu różnić. Zabieg obracania przysłuży się nie tylko tkaninom obiciowym ale i samemu wypełnieniu poduch które nie będzie się po prostu zbijać.

Jeśli niestety nasze poduchy są na stałe przytwierdzone do mebla to jedynym rozwiązaniem jakie pozostaje jest po prostu w miarę możliwości unikanie siadania często w tym samym miejscu na naszym meblu co mniej więcej przyniesie podobny efekt do tego o którym wspomnieliśmy powyżej.

Ogranicz wpływ światła słonecznego na tkaniny obiciowe.

Intensywne światło słoneczne może skutecznie odbarwić naszą tkaninę. Zwłaszcza jeśli pada stale w to samo miejsce.  Jak tego uniknąć ? Najlepiej w miarę możliwości nie eksponować tkanin obiciowych na promienie słoneczne czyli ustawić mebel w miejscu o ograniczonym dostępie światła słonecznego. Jeśli nie ma takiej możliwości z pomocą mogą przyjść nam np. rolety czy żaluzje lub po prostu zasłony.