RODZAJE ZSZYWEK TAPICERSKICH

zszywki tapicerskie

Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów zszywek tapicerskich. Zszywki zrobione są z różnego rodzaju drutów, formowane są na różnej wielkości akcesoria tapicerskie. Zszywki stanowią istotny element każdego mebla tapicerowanego. W tym opisie przedstawimy i omówimy różne rodzaje zszywek dostępne na naszym rynku.

 

Zszywki tapicerskie obok innych akcesoriów meblowych takich jak np. kółka, listwy ozdobne itp. są bardzo istotnym elementem do produkcji mebli tapicerowanych. Służą do scalania elementów tapicerki czy nawet elementów mebli takich jak płyta. Są niezwykle pomocne przy mocowaniu tkanin, wyściółek, owat i innych akcesoriów.
Do każdego z tych materiałów musimy zatem dobrać odpowiednie zszywki majac na uwadze ich sztywność, odpowiednią plastyczność. Są to cechy które mają wpływ na ich wytrzymałość.
Przyjrzymy się zatem ofercie zszywek dostępnej na naszym rynku.

Dostępne są zszywki: – Z cienkiego drutu do mocowania w miarę miekkich tkanin
– Z płaskiego drutu które stosowane są do prac remontowo-budowlanych
– Z zaokrąglonym grzbietem do mocowania elementów okrągłych
– Ze zmniejszoną szerokością. Zszywki te używa się do pikowania lub naprzykład głębokiego wbijania

Teraz nieco informacji o szerokościach zszywek.

Najpopularniejsze w tapicerstwie są takzwane „dziesiątki”. Są to idealne zszywki do większości tkanin tapicerskich. Dobrze mocują materiał do podłoża i odpowiednio wykańczają tapicerkę.

Ponadtto dostępne są szerokości:

– 6 i 8 mm. Ten rozmiar idealnie sprawdza się na niewielkich powierzchniach jak np. siedziska krzeseł.
– 12 mm polecane są do mocowania elementów większości mebli oraz pikowań.
– 14 i 16 mm. Te zszywki polecane są do mocowania do szkieletów, mocowania pasów, skór itp.
– 18 i 21 mm. Generalnie używane są do mocowania formatek w meblach sprężynowych.
– 24-50 mm do mocowania szkieletów mebli.
– 40 i 50 mm również z przeznaczeniem do mocowania szkieletó mebli.

Sposoby mocowania zszywek tapicerskich.
Bardzo istotna rzeczą jest mocowanie zszywek tapicerskich. Używamy do tego celu zszywaczy tapicerskich. Zszywki należy odpowiednio dobrać do posiadanego zszywacza. Każda firma produkuje zszywacze wypuszcza na rynek odpowiednią do urządzenia linie zszywek. Odpowiedni ich dobór zapewni najlepszą jakość i wydajność wykonywanej pracy.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje zszywaczy tapicerskich:

– Ręczne
– Elektryczne
– Pneumatyczne

Do pracy profesjonalnej zalecane są zszywacze pneumatyczne. Posiadają zazwyczaj pojemny magazynek co pozwala na nieprzerwaną pracę przez dłuższy czas. Zszywacze elektryczne są nieco mniej wydajne i używane do nieco mniej skomplikowanych prac. Zszywacze ręczne służą generalnie do prac naprawczych. Wsród zszywaczy recznych możemy znaleźć również urzadzenia profesjonalne zapewniające dobry komfort i jakość pracy. Używamy ich jednak do prac na małych powierzchniach takich jak siedziska krzeseł lub inne proste prace tapicerskie.