Skóra naturalna to materiał niezwykle podatny na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza na uszkodzenia mechaniczne czy też chemiczne. Nawet zwykły pot może być dla niej niebezpieczny i sprawić ze struktura skóry meblowej zostanie naruszona. Trzeba wiele wysiłku by odpowiednio zadbać o skórę na naszych meblach.

 

Skóra naturalna wytwarza olejki które chronią ja przed zniszczeniem. Jeśli zdecydujemy się na meble pokryte skórą naturalną powinniśmy pamiętać o odpowiednich sposobach jej konserwacji używając środków przeznaczonych do jej pielęgnacji. należy też pamiętać aby meble obite skórą naturalna nie były wystawione na intensywne działanie promieni słonecznych czy też sztucznego światła.

Jak pielęgnować skórę naturalną ?

Meble ze skóry naturalnej będą wyglądały świetnie przez długie lata jeśli będą w odpowiedni sposób konserwowane oraz pielęgnowane. Do tych czynności musimy używać odpowiednich środków do pielęgnacji skóry naturalnej. Możemy też powierzyć te zabiegi profesjonalnej firmie zajmującej się konserwacją i pielęgnacją mebli ze skóry naturalnej.

Jeśli zdecydujemy się wykonywać te prace samodzielnie pamiętajmy o kilku prostych czynnościach.

Nakładając środek pielęgnujący / konserwujący sprawdźmy jego działanie na małym kawałku skóry najlepiej gdzieś w niewidocznym miejscu jak nasz materiał zareaguje na posiadany środek  Skóra jest bardzo wrażliwym materiałem i potrafi różnie reagować na związki chemiczne. Przed nałożeniem środka pielęgnującego / konserwującego należy dokładnie wyczyścić powierzchnie skóry ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń gdyż nałożenie preparatu na zabrudzenia może spowodować ich utrwalenie oraz spotęgować ich widoczność.

Nakładając środek czyszczący najlepiej robić to od szwu do szwu i w jednym kierunku. Taka procedura sprawi iż powierzchnia naszego mebla będzie estetyczna, nie powstaną na niej zmierzwienia a ślady nakładania środka pielęgnującego będą niewidoczne.

Pamiętajmy aby nasze meble pokryte skórą naturalną nie były wystawiane na bezpośrednie i długie działanie promieni słonecznych gdyż  skóra może zacząć płowieć i pękać. Pamiętajmy również o dobrej wentylacji i wilgotności w której stoją meble. Wilgotność w pomieszczeniu powinna się wahać w granicach od 40 do 60%. Poza tymi granicami czyli w pomieszczeniu o wilgotności powyżej 70% skóra może zacząć po prostu gnić. Natomiast w pomieszczeniu o niskiej wilgotności tj. poniżej 40% materiał zacznie się wysuszać i pękać.

Przy pielęgnacji skóry naturalnej nie wskazane jest używanie środków które nie są dedykowane do konkretnego materiału.  Nie używajmy zatem past do butów, środków na bazie alkoholu czy też kwasów (np. owocowych). Skóra naturalna jest bardzo delikatnym materiałem i wymaga delikatnego traktowania.

Podsumowując. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu oraz pielęgnacji nasze skórzanej tapicerki co pozwoli nam na zminimalizowanie powstania przetarć, przebarwień czy też wysiedzeń.

Usuwanie zabrudzeń powstałych na skórze naturalnej.

Kiedy wylejemy płyn na skórę naturalną należy zebrać go papierowym ręcznikiem. Po prostu położyć go na rozlaną ciecz i poczekać aż wsiąknie w papier. Nie należy wcierać płynu w skórę ponieważ skóra odbarwi się lub plama będzie w jeszcze gorszym stanie. Jeżeli zabrudzenie jest trudne do usunięcia należy użyć środków czyszczących dedykowanych do czyszczenia skóry naturalnej. Inne zanieczyszczenia takie jak kurz, okruchy itp. możemy spokojnie usuwać odkurzaczem używając szczotki z miękkim włosem. Pamiętajmy o systematycznej konserwacji skóry odpowiednimi produktami co pozwoli na utrzymanie jej w nienagannym stanie i zapobiegnie jej wysuszaniu oraz pękaniu.