W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju alergie. Dlatego też alergicy powinni rozważyć wybór odpowiednich tkanin które poprawią ich komfort życia oraz pomogą utrzymać meble w odpowiedniej czystości. Poniżej przedstawiamy kilka zasad które pozwolą zminimalizować objawy alergi.

Czy materiały tapicerskie wywołują alergię ?

Alergia to inaczej reakcja organizmu na znajdujące się w otoczeniu, często nie szkodliwe substancję na które nasz organizm reaguje tak jak by były one dla niego zagrożeniem.  Broniąc się np. w przypadku reakcji oddechowych wywołuje reakcje podobne do grypy czyli problemy z oddychaniem, obrzęk dróg oddechowych, opuchliznę błon śluzowych itp. Bardzo popularnym alergenem w naszych domach jest po prostu kurz. Prawdę mówiąc potrafi on wywołać reakcje nawet u osoby zupełnie zdrowej. Każdy z nas napewno nie raz kichał przy odkurzaniu mebli czy też trzepaniu poduszek.  Reakcje alergiczne mogą również wywoływać produkty chemiczne używane przy produkcji mebli czy też tkanin obiciowych. Zaznaczyć należy że powyższe produkty nie zawsze muszą być produktem sztucznym. Mogą to być produkty pochodzenia naturalnego np. roślinnego które potrafią być naprawdę silnym alergenem. Nasz organizm różnie może zareagować na kurz czy też właśnie wymienione środki używane do produkcji tkanin. Na szczęście bardzo rzadko zdarza się by uczulały nas włókna tkaniny. Bardzo bezpieczne pod tym względem są tkaniny syntetyczne.

Jakie tkaniny obiciowe są bezpieczne dla alergików ?

Tkaniny obiciowe z którymi mają kontakt alergicy powinny być maksymalnie bezpieczne i przede wszystkim wolne od substancji które mogą powodować alergie czy też podrażnienie. Polecamy zdecydowanie tkaniny obiciowe które spełniają standardy Oeko-Tex. Oznacza to, że taki materiał nie zawiera substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka lub dla środowiska naturalnego. Dla osoby która jest alergikiem taki materiał jest wręcz idealny.  Ważne jest też aby taka tkanina oddychała czyli przepuszczała powietrze, gromadziła jak najmniej kurzu no i oczywiście w miarę możliwości była plamo odporna.

Czyste tkaniny to mniejsze ryzyko alergii czy podrażnień.

Tak jak zostało to wcześniej powiedziane ważne jest utrzymanie naszych tkanin meblowych w czystości. Zwłaszcza jeśli dom zamieszkiwany jest przez alergika. Zwracać należy uwagę na sam materiał ale także na wszelkie zakamarki mebla gdzie potrafi gromadzić się mnóstwo kurzu i wszelkiego rodzaju zabrudzeń.  Dlatego warto rozważyć zakup mebli o prostych bryłach bez licznych zagłębień czy załamań. Materiały obiciowe należy regularnie czyścić a także od czasu do czasu w miarę możliwości tkaninę wyprać. Oczywiście stosując się do zaleceń producenta odnośnie samego czyszczenie czy prania tkaniny obiciowej. Większość zabrudzeń można usunąć samą wodą bez użycia chemii która może powodować podrażnienia i uczulenia.