Skóra ekologiczna lub inaczej ekoskóra to wciąż bardzo popularny materiał używany w tapicerstwie. Jest to bardzo dobra alternatywa dla skór naturalnych, zarówno pod względem cenowym jak i jakościowym. Na rynku dostępny jest też skaj który uważany jest za ten sam materiał co ekoskóra. Jednak niestety te dwa materiały się różnią co wyjaśnimy w dalszej części naszego artykułu.

Skaj i Ekoskóra

Wiele osób mylnie uważa że skaj i ekoskóra to te same materiały. Niestety są pomiędzy nimi pewne różnice. Skaj doskonale naśladuje skórę naturalną. Wykonany jest z PCW czyli polichlorku winylu który naniesiony jest na siatkę poliestrową. Jest to materiał nieprzepuszczalny który można łatwo zmywać i jest raczej średnio wytrzymałą tkaniną. Cenowo skaj jest niemal dwukrotnie tańszy od ekoskóry ale może być stosowany z powodzeniem jako zamiennik ekoskóry.

Ekoskóra to poliuretan który nałożony jest na bawełniana siatkę lub też siatkę zwykłą. Jak już wspomnieliśmy powyżej jest materiałem nieco droższym od skaju. Kolejna różnicą jest to iż ekoskora jest bardziej miękka i komfortowa w dotyku. Jest tkaniną przepuszczalna o znacznie większej wytrzymałości od skaju. Inna nazwa pod jaka możemy spotkać ekoskorę jest winyl. Ekoskóra ma oznaczenie PU. Materiały te często są obustronne czyli zarówno po wierzchniej stronie jak i na odwrocie są tłoczone wzorem przypominającym skórę naturalną. Materiały te tak perfekcyjnie naśladują skórę naturalną że czasami nawet znawcy tematu mają problemy z ich odróżnieniem. Aby sprawdzić z czym mamy do czynienia możemy na kawałku materiały zrobić łatwy test. Otóż ekoskóra wystawiona na działanie ognia (np. z zapalniczki) zaczyna się po prostu rozpuszczać a następnie zapali się emitując przy tym zapach rozpuszczającego się plastiku. Natomiast skóra naturalna przy wystawieniu na działanie ognia nie ulegnie zapaleniu a jedynie skurczy się i stwardnieje wydzielając przy tym zapach palonych włosów. Kolejna cecha po jakiej możemy rozróżnić te materiały to grubość. Ekoskóry czy skaje są znacznie cieńsze od skór naturalnych. Zarówno materiały sztuczne jak i naturalne nie chłoną wody, można je bardzo łatwo czyścić co napewno przemawia na ich korzyść.

Pielęgnacja i czyszczenie ekoskóry.

O ekoskóry dbamy podobnie jak o każdy inny materiał tapicerski. Czyli należy pamiętać o tym aby materiał był  w miarę możliwości regularnie odkurzany oraz aby na jego powierzchni nie były pozostawiane na dłuższy okres czasu rozlane płyny.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad odnośnie czyszczenia ekoskóry.

 • Pamiętajmy zawsze o tym iż używając po raz pierwszy środka do konserwacji ekoskóry wykonać test na małym kawałku materiału najlepiej gdzieś w miejscu mało widocznym. Robimy to po to aby mieć 100% pewność iż nasza ekoskóra nie zareaguje w nieodpowiedni sposób na zakupiony preparat.
 • Pamiętajmy że nasza ekoskóra to materiał sztuczny i niezbyt lubiący ciepło. Wiec jak łatwo się domyśleć prasowanie naszej ekoskóry nie jest wskazane. Nie jest też wskazane suszenie takiego materiału gorącym powietrzem. Do osuszania najlepiej użyć po prostu szmatki.
 • Do czyszczenia ekoskóry nie stosujmy produktów pielęgnacji przeznaczonych do skór naturalnych gdyż tego typu kosmetyki mogą powodować odbarwienia, pękanie, zmatowienie powierzchni czy tez jej usztywnienie.
 • Nie należy również stosować do czyszczenia płynów do mycia naczyń, mydła w płynie, rozpuszczalników, wszelkiego rodzaju środków do czyszczenia dywanów, wybielaczy czy też alkoholu.
 • Płyny rozlane na naszą ekoskórę zbieramy w miarę możliwości dosyć szybko chłonną szmatką. Następnie wilgotną szmatka z dodatkiem odpowiedniego detergentu czyścimy zabrudzone miejsce. Po zakończeniu tych czynności suchą szmatką osuszamy miejsce w którym znajdowało się zabrudzenia.
 • Ekoskóry dobrze jest co jakiś czas przecierać szmatka która została zanurzona w czystej letniej wodzie.  Ten zabieg zmniejszy wnikanie brudu w pory naszego materiału.
 • Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu naszej ekoskóry co pozwoli zchować ją w dobrej formie na długie lata.

Ślady czasu.

Z biegiem czasu na naszej ekoskórze pojawią się niestety przebarwienia czy też pęknięcia.  Pęknięcia są dosyć częstą przypadłością tych materiałów. Z pomocą przyjdą nam środki konserwujące i pielęgnujące których regularne stosowanie pozwoli na znaczne wydłużenie żywotności i zachowanie jakości naszego materiału.  Na odbarwienia dobrym rozwiązaniem będzie farba tonizująca. Natomiast wszelkiego rodzaju pęknięcia pomoże nam usunąć płynna skóra.

Jak użytkować ekoskórę ?

 • do czyszczenia nie używajmy cieczy z alkoholem lub acetonem.
 • Zwierzęta domowe, zwłaszcza te posiadające ostre pazury są sporym zagrożeniem dla naszej ekoskóry która nie jest zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne.
 • Meble z ekoskory należy chronić przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak deszcz, mróz, słońce którego promieniowanie UV może spowodować pękanie materiału oraz jego przebarwienia.
 • Nie stawiajmy mebli tapicerowanych ekoskórą blisko źródeł ciepła gdyż ciepło może spowodować odkształcenie materiału czy też jego pękanie.
 • Nadmierne napinanie powłoki (np. skakanie dzieci po meblu) może powodować uszkodzenie tkaniny w postaci łuszczenia się powierzchni czy też jej rozerwania.
 • Pamiętajmy aby używać naszej ekoskóry zgodnie z jej przeznaczeniem. Stosujmy się do instrukcji użytkowania załączonej przez producenta mebla tapicerowanego ekoskórą