Zszywacze tapicerskie pneumatyczne

 Zszywacze pneumatyczne są najczęściej wykorzystywane w przemyśle meblarskim, zakładach tapicerskich czy też w pracowniach stolarskich. Narzędzie to może występować w różnych opcjach. Najczęściej spotykana wersja to po prostu zszywacz który przeznaczony jest do wbijania zszywek tapicerskich lub też połączenie zszywacza z gwożdziarką która jak sama nazwa wskazuje służy jeszcze dodatkowo do wbijania gwoździ.  Zszywacze te są bardzo wydajne i szybkie.

Zasada działania zszywacza pneumatycznego.

Zszywacz pneumatyczny zasilany jest sprężonym powietrzem tak wiec do działania wymagany jest kompresor lub inny system zasilania sprężonym powietrzem. Takie zasilanie sprawia iż praca takim zszywaczem nie wymaga od nas przykładania dużej siły do wbicia zszywki prze co praca jest lekka i przyjemna.

We wnętrzu urządzenia znajduje się tłok którego zadaniem jest właśnie wbijanie zszywek w materiał. Tłok zasilany jest sprężonym powietrzem które w bardzo szybkim tempie przemieszcza się z jednego końca urządzenia na drugi. Zszywacz wyposażony jest z reguły w podajnik zszywek (magazynek) który zapewni nam automatyczne podawanie zszywek do nosa urządzenia tak aby była gotowa do użycia. Cały proces odbywa się w błyskawicznym tempie co pozwala na szybką i bardzo wydajną pracę.

Zasady bezpieczeństwa pracy z tapicerskim zszywaczem pneumatycznym.

  • osoby trzecie nie powinny przebywać zbyt blisko osoby pracującej ze zszywaczem pneumatycznym
  • nie jest wskazane używania zszywacza pneumatycznego w miejscach zagrożonych wybuchem.
  • w przypadku dłuższej przerwy w pracy odłączmy narzędzie od sprężonego powietrza.
  • pamiętajmy aby trzymać zszywacz za rękojeść a nie za spust.
  • przy używaniu zszywacza pneumatycznego może powstawać odrzut. Pamiętajmy o tym gdyż może to być przyczyna urazów np. głowy.

Zszywacze tapicerskie elektryczne

 Zszywacz tapicerski elektryczny jest urządzeniem podobnym do zszywacza pneumatycznego. Role napędu odgrywa tutaj bardzo mocny elektromagnes który zasilany jest prądem z gniazdka sieciowego.  Elektromagnes napędza tłok który wbija zszywki w materiał. Zszywacze elektryczne wyposażone są z reguły w regulator siły wbijania, posiadają także tak jak zszywacze pneumatyczne magazynek na zszywki.

Zszywacze tapicerskie ręczne.

 Zszywacze tapicerskie ręczne to narzędzia dzięki którym przy użyciu siły naszych mięśni możemy wbijać zszywki tapicerskie.  Napędem w takim zszywaczu jest bardzo mocna sprężyna która dzięki naszym mięśniom jest naciągana a następnie w końcowej fazie uwalniana. Jej siła powoduje wbicie zszywki. Zszywacze wyposażone są w magazynek na zszywki a dobre modele także  w regulację siły wbijania zszywek. Zszywacze te służą raczej do zastosowań domowych i okazjonalnych prac.