Usuwanie starych plam z tapicerki – nasze rady

Usunięcie starych plam z tkanin obiciowych jest znacznie trudniejsze niż plam które dopiero co powstały. Tkaniny zmywalne które na swojej powierzchni posiadają specjalna powłokę zapobiegającą zabrudzeniom oraz wchłanianiu płynów czyszczą się zdecydowanie łatwiej od tkanin nie zabezpieczonych tą powłoką. Niestety nawet tkanina zmywalna pozostawiona z plama na dłuższy okres nie będzie w stanie się jej oprzeć.

Jak wtedy poradzić sobie z zaschniętym zabrudzeniem ?

Otóż jak zawsze najlepsze są na początek najprostsze metody. Czyli na przykład użycie szczoteczki z krótkim i twardym włosem. Lub też po prostu zwykłej szczoteczki do zębów. Wyczesujemy zabrudzenie z tkaniny a następnie odświeżamy strumieniem pary.

Drugim sposobem jest pozostawienie na zaschniętej plamie wilgotnej ściereczki lub też jak wyżej wspomnieliśmy użyj pary wodnej aby zmiękczyć zabrudzenie.  Kidy plama już zmięknie użyj ściereczki namoczonej w wodzie z dodatkiem mydła i szczoteczki. Pamiętaj oczywiście o tym aby w miarę możliwości nie moczyć zbytnio tkaniny obiciowej.

Jakimi środkami czyścić tapicerkę ?

Jeśli powyższe metody nie przyniosły żadnych efektów pora sięgnąć po środki chemiczne.

Ze środkami chemicznymi należy jednak postępować dość ostrożnie. przed ich użyciem dobrze jest wykonać test na tkaninie (najlepiej w jakimś niewidocznym miejscu na meblu) czy środek chemiczny nie uszkodzi tapicerki naszego mebla. Najlepiej jest używać preparatów na bazie wody. Czyszczenie w miarę możliwości ogranicz jedynie do zabrudzonych miejsc.

Czyszczenie plam ciężkich / problematycznych.

 

Plamy po długopisie czy ołówku. Są to dosyć często spotykane plamy zwłaszcza jeśli w naszym domu mamy dzieci. Ślad po długopisie pozostawiony na tkaninie możemy usunąć przy pomocy alkoholu. Tamponujemy miejsce zabrudzone a gdy plama zniknie tkaninę należy wyprać przy pomocy wody z dodatkiem środka do czyszczenia mebli tapicerowanych lub po prostu szarego mydła. po całym zabiegu materiał należy przepłukać czystą woda i delikatnie wysuszyć. Jeśli chodzi o ołówek to dobrym sposobem jest użycie gąbki oraz alkoholu ewentualnie roztworem amoniaku lub acetonem. Sposób czyszczenia jest dokładnie taki sam jak w przypadku zabrudzeń długopisem.

Plamy z wosku. Tego typu zabrudzenia należy w pierwszej kolejności delikatnie zeskrobać. Pozostałość zabrudzenia najlepiej jest nakryć np. papierowym ręcznikiem lub po prostu kartką papieru. Następnie ciepłym żelazkiem prasujemy po papierze do momentu aż nie będą pozostawać na nim ślady. Zarudzenia woskiem o większej powierzchni tamponujemy przy użyciu rozpuszczalnika czy też acetonu. Ewentualnie możemy też posłużyć się alkoholem. Po zakończeniu zabiegu tamponowania całość płuczemy wodą i delikatnie suszymy.

Krew. Tego typu zabrudzenia najlepiej wyczyścimy używając czystej, zimnej wody z dodatkiem soli oraz amoniaku. Do tego zabiegu użyć możemy bawełnianej ściereczki. Podczas czyszczenia pamiętajmy aby nie moczyć znacznie miejsca w którym jest zabrudzenie. A jeśli po czyszczeniu plamy z krwi pozostanie żółte przebarwienie to z pomocą może nam przyjść woda utlenioną którą możemy nasączyć bawełniany tamponik i tamponować zmienione kolorystycznie miejsce. Na koniec tradycyjnie przepłukujemy miejsce czysta woda i delikatnie suszymy.

Plamy z wina. Tego typu zabrudzenia najczęściej usuwa się przy pomocy soli. Plamę po białym winie należy dosyć dobrze posypać solą, następnie odczekać chwilę a później wyprać z użyciem delikatnego detergentu lub wody z szarym mydłem. Jeśli chodzi o plamy po winie czerwonym to również posypujemy je solą a w przypadku tkanin delikatnych możemy użyć mąki ziemniaczanej i soku z cytryny. Plamy które zaschły możemy tamponować roztworem alkoholu. Pamiętajmy oczywiście o tym aby zbytnio nie moczyć miejsca zabrudzenia które po całym zabiegu powinniśmy delikatnie wysuszyć.

Plamy z czekolady. Gdy takie zabrudzenie powstanie powinno być jak najszybciej usunięte przy pomocy ściereczki lub chłonnego papieru. Do tego zabiegu należy również zastosować detergenty na bazie wody lub też wodę z amoniakiem. Plama powinna być tamponowana do momentu aż zostanie usunięta. Zwracamy jak zawsze uwagę aby zbytnio nie zamoczyć zabrudzonego miejsca. Pozostałe zabrudzenia przemywamy czystą wodą a na koniec całość delikatnie suszymy.

Plamy z oleju i innych tłuszczy.  Tłusta plama potrafi skutecznie zniszczyć nasz tapicerowany mebel. Jeśli dojdzie do zabrudzenia tłuszczem to taka plamę należy natychmiast przetrzeć chłonna szmatką lub papierowym ręcznikiem. Po tym zabiegu należy użyć neutralnego detergentu lub np. piany z szarego mydła. Tamponując zabrudzone miejsce pamiętajmy o przekładaniu szmatki czy papieru tak aby za każdym razem zabrudzone miejsce miało kontakt z czysta powierzchnią materiału którym czyścimy zabrudzenie. Na koniec przepłukujemy zabrudzone miejsce czystą wodą i delikatnie suszymy.

Usuwanie gumy do żucia.

Guma do żucia to dosyć popularne zabrudzenie. Zwłaszcza na meblach które często używane są przez dzieci. Jest to też zabrudzenie które trudno usunąć zwłaszcza jeśli jest zaschnięte. Ale i na takie zabrudzenia są skuteczne sposoby. Najprościej jest zamrozić gumę np. przy pomocy kostek lodu w foliowym woreczku a potem wyczesać lub rozkruszyć gumę a sam materiał rozprostować przy pomocy pary.

Lepiej zapobiegać plamom niż …

Podsumowując nasze porady. Pamiętajmy aby plamy usuwać szybko i nie pozostawiać ich do zaschnięcia gdyż zaschnięta plama jest dużo bardziej trudna do usunięcia od plamy świeżej.  Pamiętajmy też aby regularnie odkurzać nasze tapicerowane meble.