Kiedy Twoje ulubione tapicerowane meble stracą już swój blask czy to nadgryzione zębem czasu czy też dzięki licznym plamom, przetarciom lub innymi zdarzeniom które pozostawiły zniszczenia na tkaninie a nie naruszyły jego konstrukcji pora zastanowić się nad wymianą tapicerki. Oddając mebel w ręce dobrego tapicera możemy znów przywrócić go do stanu świetności często uzyskując efekt nowego mebla. Dobierając odpowiednie tkaniny obiciowe które fakturą i kolorem będą idealnie pasować do naszego wnętrza i gustu sprawimy że mebel będzie nam służył i cieszył nasze oko jeszcze przez bardzo długie lata.

Poniżej kilka porad

1. Przykry zapach

  Czasami zdarza nam sie rozlać na     tkanine płyn który nie dość że     pozostawi plame to wraz z   zabrudzeniem pozostanie  nieprzyjemna woń. Taką woń może   też pozostawić na meblu np. dym   papierosowy. Gdy przykry zapach   poważnie zaczyna być powodem     naszego dyskomfortu pozostaje nam   wymiana tkaniny obiciowej.   Koniecznym może być też wymiana   wypełnienia mebla.

2. Zmiana wystroju naszego wnętrza

Z biegiem czasu nasze meble przestaja być modne. Zmieniamy kolory ścian, niektóre elementy wyposażenie wnętrza i zatrzymujemy wzrok na naszych meblach. Zastanawiamy sie nad ich zmianą. Dylemat staje sie tym bardziej poważny im bardziej jesteśmy przywiązani do naszej starej sofy, fotela i wygody którą nam dawały nasze meble. Nie musimy ich jednak wyrzucać. Poszukajmy dobrego tapicera  który tchnie nowe życie w nasze ulubione meble wypoczynkowe ubierając je w nowe tkaniny obiciowe.

3. Szkodliwe działanie słońca

Ekspozycja naszych mebli na światło słoneczne czesto dość niekorzystnie wpływa na tkaninę obiciową którą pokryty jest nasz mebel. Tkanina płowieje, traci kolor, często potrafi się znacznie odrózniać od tkaniny na meblu który pozostawał „w cieniu” (np. w słonecznym salonie kanapa eksponowana na słońcu a fotele schowane w zakątkach pokoju) w naszym salonie. Nic straconego. Wybierzmy nową, ciekawą tkaninę obiciową i zmieńmy ją na naszych meblach..

4. Ślady po naszych pupilach.

Nasi pupile potrafią całkiem nieźle dać się we znaki tkaninom obiciowym. Nasz kocur doskonale potrafi ćwiczyć pazury na naszych meblach. Kanapa to dla niego świetne miejsce do wszelkiego rodzaju zabaw i harców. Tkanina obiciowa narażona jest na  ataki pazurami a także zębami. Koty a także psy często zostawiają na naszej tkaninie sierść z która niektóre tkaniny kiepsko sobie radzą. Zwłaszcza jeśli nasz pupil jest krótkowłosy. Sierść potrafi się nieźle wpleść w niektóre tkaniny i często jest wręcz nie możliwa do usunięcia. Dlatego dla wszystkich posiadaczy czworonogów często polecamy tkaniny gładkie, welurowe z których bardzo łatwo można usuwać sierść a sama tkanina jest mniej podatna na ataki pazurami. Plecionki nie są polecane ze względu na bardzo wyraźny splot w który idealnie wczepiają się np. kocie pazury które błyskawicznie potrafią taka tkaninę pozaciągać. Jeśli już dojdzie do zniszczenia materiału to niestety jedynym wyjściem jest wybór nowej tkaniny obiciowej i jej wymiana.

5. Plamy nie dające się usunąć

Nie każda tkanina obiciowa odporna jest na plamy. Jeszcze parę lat temu technologie zapewniające tkaninom ochronę przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, plamami czy też innymi tego rodzaju lub podobnymi zabrudzeniami były wogóle niedostępne. Czasem zabrudzenia są tak permanentne (tłuszcz, flamaster, kawa) że praktycznie niemożliwe do usunięcia. Jedynym zabiegiem na usunięcie tych plam jest zakup nowego mebla lub zmiana tapicerki. Zmieniając tapicerkę możemy tym razem skorzystać z szerokiego wyboru tkanin odpornych na plamy, hydrofobowych. Ciecz rozlana na takich tkaninach usuwa się bardzo łatwo nie pozostawiając śladów. Na rynku dostępne są również tkaniny którym nie straszny nawet marker którym tak bardzo lubią się posługiwać nasze dzieci.

6. Wytarte poduszki, siedziska, podłokietniki.

Tkanina na naszych meblach którą użytkujemy przez wiele lat potrafi z biegiem czasu poprostu się przetrzeć czy też odbarwić.  Najbardziej narażone są miejsca najczęściej przez nas użytkowane np. siedzisko naszej ulubionej kanapy czy też fotela. Tak zużyta tkaninę należało by wymienić. W ten sposób odnowisz swój mebel który przez kolejne lata będzie cieszył Twój wzrok a poza tym naprawiając mebel zamiast wyrzucać zyskasz coś oryginalnego, być może nie spotykanego w sklepowych kolekcjach.