Jak dobierać kolory i je łączyć we wnętrzu ?

Dobór kolorystyki w pomieszczeniu zaczynamy oczywiście od koloru głównego który będzie punktem odniesienia w poszukiwaniu kolorów uzupełniających. Kolor dominujący warto zawsze wybierać według własnych upodobań. Trendy mody mogą być jedynie sugestią które nie należy się za wszelką cenę trzymać. Pamiętajmy że to my będziemy spędzać w naszych wnętrzach czas i to my mamy się dobrze czuć w naszym domu który ma nam zapewniać schronienie i odpoczynek.

Łączenie kolorów dzielimy na trzy grupy:

  • monochromatyczne
  • kontarstowe
  • pokrewne

Wnętrze w kolorach monochromatycznych

Wnętrze monochromatyczne czyli inaczej mówiąc malowane różnymi odcieniami jednej barwy. posługując się kilkoma odcieniami tej samej barwy otrzymamy bardzo harmonijne wnętrze z bardzo ciekawymi efektami kolorystycznymi. Wnętrze monochromatyczne to bardzo dobra propozycja do salonów czy też sypialni ponieważ wnętrza w tych kolorach wyglądają bardzo spokojnie i jednolicie.

Wnętrze w kolorach kontrastowych.

Kolory kontrastowe to inaczej kolory położone naprzeciw siebie na palecie barw. Często zderzamy ze sobą kolory zimnie takie jak niebieski z kolorami ciepłymi takimi jak czerwony czy na przykład pomarańczowy. To co powstanie wprowadza do wnętrza zdecydowany charakter. Kolory podkreślają się wzajemnie i ukazują swoje piękno. Jeśli efekt kolorystyczny ma być stonowany to do koloru podstawowego możemy dodać drugi kolor jako akcent lub efektowny dodatek.

Wnętrze w kolorach pokrewnych.

Kolory pokrewne to takie które na palecie barw położone są obok siebie. Kolory pokrewne stosujemy wszędzie tam gdzie chcemy uzyskać żywe ale nie przytłaczające efekty. Oczywiście końcowy efekt zależny będzie od tego jakiego rodzaju barw będziemy się trzymać. Połączenie barw żółtych i pomarańczowych da nam efekt wnętrza ciepłego i radosnego. Zieleń z przewaga niebieskiego to chłód i spokój. A połączenie na przykład czerwieni z fioletem da nam efekt dynamiczny i dość odważny.

Chłodne wnętrza loftowe.

Styl loftowy jest stylem który nie wychodzi z mody. Jest inspiracja do urządzenia mieszkania w miejscu po dawnej fabryce czy na przykład na poddaszu. Poniżej podpowiemy jakie tkaniny i dodatki wybrać aby urządzić takie mieszkanie.

 

Styl loftowy czyli mieszkanie z fabryki.

Styl loftowy narodził się na zachodzie gdzie popularne stało się adoptowanie dawnych przestrzeni przemysłowych na mieszkania. Pomysł który mógł wydawać się nieco szalony szybko zyskał na popularności a mieszkania z wysokimi, otwartymi przestrzeniami, stały się obiektem pożądania. Surowość wnętrz wraz z ogromnymi możliwościami ich aranżacji zaczęły przyciągać kreatywnych ludzi oraz pasjonatów stylu „zrób to sam”. Styl ten jest niezwykle popularny i jest inspirujący do urządzenia mieszkania np. na poddaszu.

Tkaniny obiciowe do stylu Loftowego.

Do stylu loftowego najlepsze będą tkaniny gładkie lub takie o widocznym splocie. Jeśli chodzi o kolorystykę to najlepsze będą kolory chłodne i neutralne takie jak szarości, złamana biel, beż a nawet czerń. Ten ostatni kolor będzie odpowiedni pod warunkiem że dysponujemy wnętrzem bardzo dobrze oświetlonym i przestronnym. Można też zastosować bardziej odważne kolory które wniosą bardzo wyrazisty efekt lub ocieplenie pomieszczenia. Odcienie czerwieni czy kolor żółty na tle surowych ścian dadzą efekt niezwykle kontrastowy a przy okazji wniosą odrobinę ciepła w chłodne wnętrze.

Jakie kolory nadają wnętrzu przytulność ?

We wnętrzu które jest ciepłe i przytulne chcemy zostawać jak najdłużej zwłaszcza w długie jesienne i zimowe wieczory. Delektować się kubkiem gorącej herbaty zatapiając się w miękkich tkaninach obiciowych naszej kanapy. Bardzo ważnych jest tutaj wiele elementów. Zaczynając od kolorów które powinny być bardzo ciepłe i jednocześnie naturalne czyli np. beże oraz odcienie koloru kremowego. Do salonu czy sypialni warto wybrać odcienie złotego koloru lub wpadającego w pomarańczowy.  Innymi tworzącymi przytulny nastrój kolorami są odcienie czekolady i kawy z mlekiem, czyli ciemniejsze beże i brązy. Kolejnym elementem są wszelkiego rodzaju dodatki takie jak koce, poduszki czy świece. No i na koniec pamiętajmy o tkaninach obiciowych na naszych meblach. Powinny być miękkie i miłe w dotyku oraz odpowiadać naszym preferencjom. O kolorystyce wspomnieliśmy powyżej. Ale głównym wyznacznikiem we wszystkim powinien być nasz gust i preferencje. Nie słuchajmy się ślepo sugestiom z telewizji czy też trendom mody tylko po to aby nasze mieszkanie było na czasie i odpowiadało obowiązującej modzie. W naszym mieszkaniu mamy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Mamy tam odpoczywać i zawsze chętnie do niego wracać. Dlatego zawsze słuchajmy się naszego rozumu i serca urządzając nasz dom.