Decydując się samodzielnie zmienić tapicerkę na jednym z naszych mebli będziemy musieli zaopatrzyć się w akcesoria tapicerskie niezbędne do wykonania tej pracy. W sklepach tapicerskich i nie tylko znajdziemy szeroką gamę produktów które umożliwią nam wymianę tapicerki na meblu. Na pewno niezbędna będzie tkanina obiciowa która powinna być dopasowana do naszego gustu, mebla oraz wnętrza w którym nasz mebel będzie się znajdował.

Co jeszcze oprócz tkaniny będzie nam niezbędne do wykonania tej czynności ?

Niezbędną rzeczą będzie zszywacz tapicerski wraz z odpowiednimi zszywkami. Z jego pomocą przytwierdzimy tkaninę obiciową do naszego mebla. Oprócz przymocowania tkaniny z pomocą zszywacza przytwierdzimy też fizelinę czy też owatę. Ta ostatnia może być też przytwierdzona do mebla za pomocą kleju tapicerskiego. Skoro jesteśmy przy zszywaczu i używaniu zszywek to warto tu wspomnieć o przyrządzie do wyciągania zszywek gdyż mebel na którym zamierzamy zmienić tapicerkę należy najpierw przygotować czyli miedzy innymi zdjąć stara tkaninę obiciową która zapewne również została do niego przytwierdzona zszywkami tapicerskimi.

Owata czyli rodzaj włókniny poliestrowej. Jest to miękka, sprężysta włóknina którą należy dać jako podkład pod tkaninę obiciowa. Owata świetnie wymodeluje nam kształt mebla, wygładzi tkaninę oraz nada miękkości tapicerowanemu przedmiotowi.

Następna rzeczą jaka może być niezbędna może być pianka tapicerska. Jeśli zdecydujemy się na jej wymianę w naszym meblu musimy dobrać odpowiednią grubość pianki oraz twardość. Wszystkie te parametry opisujemy szerzej w dziale „Materiały tapicerskie”. Piankę tapicerska docinamy po prostu nożem na wymiar który jest nam potrzebny i przytwierdzamy za pomocą kleju.

Klej tapicerski będzie nam potrzebny do przytwierdzenia do mebla takich rzeczy jak pianka tapicerska, owata czy ewentualne dodatkowe wykończenia lub ozdoby. Na rynku dostępne są kleje w formie sprayu (bardzo poręczne i wygodne w aplikacji), w postaci masy do rozprowadzania pędzlem oraz w formie umożliwiającej rozprowadzanie kleju za pomocą pistoletu natryskowego.

 

W przypadku bardziej złożonych prac niezbędna  może okazać się maszyna do szycia wraz z odpowiednimi nićmi.

 

Poniżej jeszcze kilka akcesoriów i dodatków które mogą przydać się przy tapicerowaniu.

Guziki tapicerskie. Jest to rodzaj ozdoby dzięki którym możemy wykonać pikowania mebla. Guziki można oblec dowolnym materiałem. Występują też w różnych wersjach kolorystycznych, wersjach ozdobnych (np. kryształowe) oraz oczywiście w różnych rozmiarach.

Gwoździe tapicerskie lub inaczej pinezki tapicerskie. Podobnie jak guziki służą do ozdoby i podobnie jak guziki występują w różnych rozmiarach, kolorach czy też kształtach. Dodatkowo pinezkami tapicerskimi możemy wykonywać wykończenia tapicerskie czyli np. ukrywać pod nimi zszywki.

Na koniec warto wspomnieć o elementach wykończeniowych takich jak wszelkiego rodzaju sznurki ozdobne, tasiemki itp.

W przypadku bardziej skomplikowanych prac tapicerskich warto nasz mebel powierzyć specjaliście który posiada odpowiednie doświadczenie i sprzęt niezbędny do wykonania danej pracy.