Wigofil / Flizelina

Wigofil / Flizelina 

Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów

Flizelina-kilka podstawowych informacji

Jest to niezwykle delikatna tkanina stworzona z włókien syntetycznych. Niezwykle popularna i wszechstronna tkanina mająca szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Flizelina jest bardzo trwałym i elastycznym włóknem co sprawia iż znajduje szerokie zastosowanie w krawiectwie, budownicwie a przedewszystkim w tapicerswie i branży meblowej. W opisie tej kategori dotyczącej flizeliny postaramy sie dokładniej opisac zalety tej tkaniny.

Trochę o właściwościach Flizeliny

Flizeline można określić jako materiał dosyć wytrzymały (wyższe gramatury) i jednocześnie materiał bardzo delikatny (niska gramatura). Flizelina o wyższej gramaturze (od 70g/m2+) to materiały bardzo trwałe i odporne na rozciąganie. Tego typu gramatury stosuje się np. jako materiały wykończeniowe, materiały tapicerskie, tkaniny podbiciowe itp.  Z kolei flizelina o niskich gramaturach takich jak 15g/m2 to włókniny bardzo delikatne i raczej podatne na rozerwanie czy wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Tego typu gramatury stosuje sie dla przykładu w tapicerstwie jako włókniny pomocnicze np. ułatwiajace nakładanie pokrowcy na tapicerowane elementy. Wymieniając kolejne zalety flizeliny / wigofil warto wspomnieć o tym iż daje się bardzo łatwo formować, szyć, ciąć, nie strzępi się oraz co bardzo ważne bez problemu przepuszcza powietrze. Na koniec warto wspomnieć chyba o najważniejszej zalecie flizeliny czyli że wykazuje ona właściwości ognioodporne. w kontakcie z ogniem włóknina tapicerska nie pali się tylko topi.

Jakie mamy rodzaje flizeliny ? Zastosowanie

Jak już wyżej wspomnieliśmy zalet flizeliny nie sposób wymienić dlatego własnie ma ona tak szerokie zastosowanie. Najczęściej spotykana jest jako tkanina tapicerska ale nie tylko. Poniżej przedstawimy jeszcze kilka ciekawych zastosowań Flizeliny i jej zastosowań w życiu codziennym.

Flizelina medyczna

Flizelina może mieć zastosowanie medyczne. Tak ten niepozorny materiał może pomagać ratować ludzkie zdrowie i życie. Materiał ten wykorzystuje się do produkcji sprzętu ochronnego dla lekarzy oraz wszystkich innych osób które mogą mieć kontakt z osobami chorymi. Jest to idealna tkanina do produkcji strojów ochronnych czy też masek które świetnie się sprawdzają w czasie corocznych zachorowań na grype. Flizelina medyczna posiada odpowiednie certyfikaty.

Flizelina tapicerska

Flizeline w tapicerstwie wykorzystujemy najczęściej do prac wykończeniowych takich jak podbicie spodu siedziska krzesła czy też naprzykład tyłu kanapy. Świetnie nadaje się też jako warstwa poślizgowa pomagająca w nakładaniu uszytych pokrowcy na elementy przygotowane do tapicerowania. Włóknina polipropylenowa tego typu świetnie nadaje się też na pokrowce materacy czy też elementy do ich produkcji takie jak kieszonki na sprężyny. Tak naprawdę w tapicerstwie flizelina ma mnóstwo zastosowań o których można było by napisać dosyć obszerny artykuł. Włóknina ta jest niezwykle uniwersalna i ma wszechstronne zastosowanie.

Flizelina ogrodowa-inaczej Agrowłóknina

Flizelina ogrodowa stosowana jest głównie do ściółkowania podłoża co zapobiega wzrostowi chwastów. To z kolei pomaga roślinom i zapewnia im jak najlepsze warunki wzrostu. Agrowłóknina przepuszcza wodę co pozwala bez problemu podlewać rośliny i zapewnia im odpwiednią wilgotność. Zimą z kolei możemy użyć flizeliny ogrodowej do przykrycia naszych roślin i krzewów co pozwala im przetrwać niskie temperatury. Flizelina ogrodowa zapewnia dobra cyrkulację powietrza a niektóre z tych tkanin wyposażone są w stabilizator UV.

Flizelina budowlana

Jak widać flizeline możemy spotkać także w budownictwie. Najpopularniejszym chyba zastosowaniem flizeliny są połączenia pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi gdzie flizelina służy do wzmocnienia połaczeń pomiędzy tymi własnie płytami. Kolejnym popularnym zastosowaniem flizeliny w budownictwie jest używanie tej włókniny do maskowania i wzmacniania wszelkiego rodzaju nierówności czy też pęknięć. Bez problemu możemy ją także pomalować. 

Flizelina dekoracyjna

Flizeline możemy też użyć jako materiał dekoracyjny. Przy pomocy tej włókniny możemy tworzyć przepiękne dekoracje. Święta to idealny czas do jej dekoracyjnego zastosowania. Świetnie sprawdza się przy tworzeniu stroików świątecznych, kartek z życzeniami czy też jako dodatek do świątecznych ozdób. Przy pomocy flizeliny udekorujemy też takie uroczystości jak wesela, imprezy okolicznościowe czy urodziny gdzie flizeline możemy wykorzystać do stworzenia niepowtarzalnego klimatu w którym ozdobi ona stół lub pełni np. funkcje bieżnika lub obrusu. Jesli chodzi o dekoracje to nie zapominajmy o branży florytycznej gdzie przy pomocy tej tkaniny dekoruje się piękne bukiety, wiązanki czy kompozycje kwiatowe. Właśnie z fizeliny wykonane są kokardy, kryzy czy inne dodatki.

Flizelina krawiecka

Flizelina krawiecka dzięki swej elastyczności nadaje się do usztywniania i modelowania kształtu ubrań. Zapewnia również idealną stabilizację materiału podczas haftowania oraz wyszywania. Flizeline krawiecka można też użyć do szycia wkładów poduszek czy też kołder. Wigofil świetnie sprawdza się do szycia pokrowców a włókniny o wysokich gramaturach do szycia toreb wielokrotnego użytku które służą np. na zakupy. Jeśli już mówimy o torbach i torebkach to flizelina jest idealną tkaniną na podszewki w damskich torebkach.

Flizelina, Fizelina ? a może Wigofil ?

Powyższych nazw używamy zamiennie. Flizelina (to jej poprwana nazwa) nazywana jest wigofilem, wigolinem, agrowłókniną. Często też mówimy poprostu fizelina lub fliselina. Kilka różnych nazw które wskazują na jedną tkaninę na jeden konkretny materiał który powstaje z połącznia lub sklejenia ze sobą włókien syntetycznych. A jest nim właśnie Flizelina.

Tkaniny-meblowe.pl (konsultant) Napisz do nas... Wyślij