Eko skóry

Eko skóry 

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 86 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 86 elementów

Czym jest ekoskóra ?

Ekoskóry to produkty sztuczne mające swym wyglądem imitować skórę naturalna. Sa to tkaniny bardzo łatwe w utrzymaniu a przy tym bardzo atrakcyjne wizualnie. Świetnie prezentują się na meblach i dodatkach tapicerowanych.  Szeroki wybór kolorów a także wzorów ekoskór pozwoli Pańśtwu dobrać odpowiedni materiał tapicerski do swoich potrzeb.

Krótka charakterystyka ekoskóry

Ekoskóra jest na rynku spotykana pod różnymi nazwami takimi jak derma, sztuczna skóra czy też poprostu ekoskóra. Dostępne są tkaniny o róznych fakturach. Od takanin niemal gładkich po takie z bardzo wyraźną fakturą skóry naturalnej. Dzięki temu tkanina ta stanowi doskonały zmiennik skóry naturalnej. Jest to zatem doskonała alternatywa dla osób które marzą o meblach w skórze a nie chcą naprzykład krzywdzić zwierząt lub poprostu istotną role odgrywa tu cena mebla która w skórze naturalnej jest kilkukrotnie wieksza niż ich odpowiednika w ekoskórze. Ekosóra produkowana jest ze sztucznych komponentów takich jak polichlorek winylu lub poliuretan co sprawia że jest to naprawde wytrzymały materiał.

Zalety i wady ekoskóry.

Zalety

Jedną z zalet ekoskóy jest jak sama nazwa wskazuje jej ekologiczność. Przy jej produkcji nie są krzywdzone zwierzęta. Kolejnymi zaletami tego materiału jest to iż ekoskóra jest niezwykle wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne a także wszelkiego rodzaju odkształcenia. Doskonale radzi sobie z czynnikami zewnetrznymi takimi jak słońce, wilgoć oraz ze środkami czyszczącymi. Patrząc na powyższe parametry jest to świetny materiał i tym samym często spotykany w takich miejscach jak kawiarnie, komunikacja miejska czy też inne miejsca użyteczności publicznej. A to wszystko za sprawą jej bardzo łatwego utrzymania w czystości gdyż niemal każde zabrudzenie berdzo łatwo jest z niej usunąć. Tak jak wspomnieliśmy jest też materiałem znacznie tańszym od skóry naturalnej gdyż w przeciwieństwie do jej naturalnego odpowiednika jest dużo łatwiejsza w obróbce i nie posiada na swojej powierzchni blizn które potrafią występować na skórze naturalnej co sprawia iż pewna część tego materiału może nie nadawać sie do użytku a tym samym do zastosowania jej np w przemyśle meblowym.

Wady

Niestety jak każdy materiał tak i ekoskóra posiada swoje wady. A jest to miedzy innymi brak możliwości odprowadzania wilgoci ze wzglendu na to iż ekoskóra nie posiada naturalnych porów takich jakie posiada skóra naturalna. Ekoskóra w przeciwieństwie do skóry naturalnej dużo szybciej i mocniej sie nagrzewa. Nie jest tak komfortowa w użytkowaniu jak jej naturalny odpowiednik np. w gorące letnie dni.

Jak odróżnić ekoskórę od skóry naturalnej ?

W sumie można było by powiedzieć żę najprościej jest zajrzeć na spodnią stronę tkaniny. Ekoskóry nanoszone są reguły na włókno. Już ta cecha pozwoli nam bezbłędnie określić typ materiału. Obecnie produkcja ekoskór jest już na tak zaawansowanym poziomie iż odróznienie niektorych tkanin od skóry naturalnej często bywa dosyć trudne nawet dla fachowców. Kolejnym pomocnym testem lub też wskazówką jest reakcja na ogień. Co prawda nie zalecamy przeprowadzania tego typu testów ale śmiało możemy stwierdzić iż skóra naturalna i ekoskóra rożnie reagują na ogień. Ekoskóra reaguje jak typowy plastik. Topi się wydzielając charakterystyczną woń. Skóra naturalna jest praktycznie niepalna. W kontakcie z ogniem kurczy się i twardnieje wydzielając przy tym zapach charakterystyczny dla palących się włosów. Także przed zakupem zdecydowanie lepiej spojrzec w kartę charakterystki materiału niż sięgać do kieszeni po zapalniczkę.

Ekoskóra czy skóra naturalna ?

Pytanie takie jak powyższe zapewne przed zakupem zadaje sobie wiele osób. Pytanie bardzo łatwe ale trudniej z odpowiedzią. Wszystko zależy od tego co jest nam potrzebne i jakim budżetem dysponujemy. Meble ze skóry naturalnej niestety bedą miały swoją cenę i nie bedzie ona z reguły niska. Jednak to co jest nam w stanie zaoferować skóra naturalna bedzie dużo bardziej komforowe od tego co zaoferuje nam skóra sztuczna. Przedewszystkim jest to materiał dużo lepiej odprowadzajacy wilgoć a wiec tym samym chłodniejszy i dużo bardziej komfortowy latem. Niestety ekoskóra jako twór sztuczny nie posiada tej właściwości. Kolejna sprawa to utrzymanie materiału w dobrej kondycji. Oczywiście skóra naturalna to dosyć wymagający materiał ale odpowiednio pielęgnowany pozwoli nam cieszyć sie nim długimi latami. Ekskóra jest oczywiście bardzo łatwa w utrzymaniu ale niesty ząb czasu sprawia że zaczyna sie ona łuszczyć i odpadać od materiału nośnego co sprawia iż po kilku latach użytkowania niestety tkanina przestaje wygladać estetycznie i trzeba to stwierdzić poprostu wymaga wymiany.

Trwałość ekoskóry.

Mając na szali skórę naturalną i ekoskórę zadamy sobie pytanie który z tych materiałów bedzie trwalszy i być może tym samym odpowiedniejszy na nasze meble. Ekoskóra jest materiałem trwałym ale niestety nie tak trwałym jak skóra naturalna. Ekoskóra z czasem ma tendencje do łuszczenia się i odpadania od warstwy nośnej co w końcowym etapie nie wygląda zbyt estetycznie. Jeśli chodzi o skórę naturalna to tutaj mamy dwie opcje. Gdy materiał ten pozostawimy bez pielagnacji podzieli on niestety los ekoskóry. Jeśli bedziemy o niego regularnie dbać i pielęgnować go bedzie on nam służył długie lata bez jakiegokolwiek uszczerbku na jakości oraz estetyce materiału.

Na koniec kilka słów o pielęgnacji ekoskóry.

Jest to materiał który nie wymaga zbytnich nakładów pracy w jego pielęgnację. Żeby utrzymać ten materiał w bardzo dobrej kondycji wystarczą proste zabiegi. Grubsze zanieczyszczenia typu piasek usuwany niezwłocznie na przykład przy pomocy odkurzacza. Pamietajmy też aby ekoskórę regularnie czyścić / przecierać wilgotna szmatką. Co usunie nam przede wszystkim kurz i inne drobne zanieczyszczenia.

Tkaniny-meblowe.pl (konsultant) Napisz do nas... Wyślij