Pianka / Gąbka tapicerska

Pianka / Gąbka tapicerska 

Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów
Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów

Pianka tapicerska / gąbka tapicerska

Pianka tapicerska lub porostu gąbka tapicerska to jeden z częściej używanych materiałów w tapicerstwie. Pianka poliuretanowa (PU) oferowana jest w szerokiej gamie sztywności i gęstości. W zależności od powyższych parametrów znajduje ona odpowiednie zastosowanie. Piankę sprzedaje się najczesciej w arkuszach.Arkusze mają standardowe wymiary 200 x 120 cm lub zmniejszone rozmiary 200 x 90 cm. Grubość gąbki jest stopniowana co 1 cm począwszy od 1 cm grubosci do 12 cm. Oprócz tego pianki mogą być zamawiane na dowolne wymiary pod indywidualne zamówienie klienta.

Zastosowanie gąbki tapicerskiej.

Pianka tapicerska ma bardzo szerokie zastosowanie. Jednak najpopularniejszymi branżami gdzie możemyją spotkać to np. branża meblowa czy też produkcja materacy do łóżek. Pianka jest lekka, przepuszcza powietrze, posiada wysoką rozprężność także świetnie sprawdza się w wyżej wymienionych branżach. Dodatkowym atutem jest to że gąbki tapicerskie posiadają różne twardosci co sprawia iż bez problemu możemy ją dostosować do własnych preferencji jeśli chodzi np. o wygode siedziska czy też materaca na którym śpimy. Nie zapomnijmy też na koniec wpomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej właściwości a mianowicie gąbka tapicerska stanowi doskonały materiał wygłuszajacy dlatego też bardzo chetnie jest stosowana do wygłuszania pomieszczeń zwłaszcza takich jak np. studia nagrań.

Charakterystyka i oznaczenia gąbki tapicerskiej

Rozróżniamy różne rodzaje gąbki tapicerskiej. Często możemy spotkać sie z oznaczeniami typu T25, T35, pianka trudnopalna itd. Oznaczają one stopień twardości pianki lub jej konkretne przeznaczenie i specjalna charakterystykę. Poniżej postaramy się neco rozjaśnić znaczenie tych (na chwile obecna) nieco tajemniczych oznaczeń

Pianka T20 lub inaczej H1

Jest to bardzo miękka i jednocześnie lekka pianka tapicerska. Gęstość tej pianki to 20kg/m3. Pianke T20 stosujemy w miejsca które nie są zbytnio obciążane i wystarczy miękka mało gęsta pianka. Takimi miejscami które możemy podać jako przykład zastosowania tej pianki są zagłówki, legowiska dla zwierząt, boczki mebli i tym podobne. Pianki T20 nie zalecamy stosować na siedziska meblowe, materace gdyż jestpoprostu zbyt miękka i napewno te właściwości nie pozwalają na jej użycie w tych miejscach gdyż poprostu nie bedzie spełniała odpowiednio swojej funkcji.

Pianka tapicerska T25

Jest to średniej gęstości pianka tapicerska. Gęstość tej pianki to 25kg/m3. Swietnie sprawdzi się w miejscach gdzie wymagana jest pianka która nie jest ani zbyt miękka ani też zbyt twarda. Tej twardości pianki możemy użyć na boczkach mebli, matach do zabawy dla dzieci, legowiskach dla zwierząt, podłokietnikach.

Pianka tapicerska T35

Dość sztywna pianka o gęstośći 35kg/m3. Przy mniejszych grubościach tej pianki jej twardość odczuwalna jest jako średnia. Natomiast przy większych grubościach odczuwalna jako dość twarda. Piankę taką stosujemy w miejscach częstego użytku. Na fotelach, siedziskach krzeseł, stołków, kanap itp.

Pianka tapicerska T40

Jest to już bardzo twarda pianka o największej gęstości czyli 40kg/m3. Jest to niezwykle mocna gąbka tapicerska o dużej wytrzymałośći. Może być stosowana we wszystkich meblac tapicerowanych, twardych materacach, legowiska dla bardzo ciężkich psów. Może być też stosowana jako materiał wygłuszający i ocieplający.

Pianki termoplastyczne i termoelastyczne

Są to bardzo miękkie pianki z pamięcią kształtu. Pianka taka pod wpływem ciepła dopasowywuje się do kształtu ciała, posiada własćiwości ortopedyczne, przeciwodleżynowe, odciża stawy oraz mięśnie a także co też bardzo ważne utrzymuje kręgosłup w lini prostej. Świetnie nadaje się na warstwę wierzchnią materacy sprawiając że staja sie bardziej miekkie i komfortowe. Poniżej jeszcze kilka proponowanych zatosowań dla pianek termoplastycznych.

- wierzchnia wartswa materacy.

- wierzchnia wartstwa dla siedzisk oraz oparć.

- Jako granulat do wypełnień poduszek oraz wszelkiego rodzaju wkładów.

- materace dla osób z chorobami kręgosłupa. Materace ortopedyczne.

Pianki trudnopalne.

Jak sama nazwa wskazuje są to pianki trudnopalne. Produkowane są one ze specjalnymi dodatkami chemicznymi które utrudniają zapalanie się takiej pianki. Tego typu gąbki tapicerskie stosowane są głównie w miejscach użyteczności publicznej takich jak kawiarnie, bary, kina.

Tkaniny-meblowe.pl (konsultant) Napisz do nas... Wyślij